Sdílej...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInEmail this to someone

Není to nadsázka! Skutečně dnes najdete spoustu webových služeb, které vám umožní publikovat vaše texty, poznámky, dokumenty, fotky, videa či MP3 nahrávky jedním kliknutím.

Přemýšleli jste, že byste si také založili blog, protože také chcete být cool a dát o sobě vědět světu?:-) Zkusili jste, ale vzdali jste to, protože nemáte tolik času, abyste si hráli s formátováním článku, vkládáním fotek, zkoumáním, jak zkonvertovat video pro web apod.?

Nebo si vůbec říkáte, že efekt není úměrný vynaloženému úsilí?

Lidí, kteří nepotřebují propracovaný blogovací systém je rozhodně dost. Rozhodně dost na to, aby se z nich stala vhodná cílová skupina pro tzv. mikroblogy a další služby pro snadné sdílení a prezentaci textů, dokumentů a multimédií. Mikroblogy obvykle nemají tolik propracovanou správu článků, neumožňují vytváření struktury blogu (rubrik) a mívají jednodušší WYSIWYG editor. Tyto zápory jsou (alespoň na první pohled) vyváženy jednodušším ovládáním.

Posterous

Publikujte odesláním e-mailu…

Posterous je velmi slibný startup (funguje od poloviny roku 2008). Hlavní idea je založena na faktu, že registrace a psaní článku nebo vkládání fotografií přes WWW rozhraní je pro spoustu lidí stále obtěžující až odrazující, zatímco zaslání fotek e-mailem jim přijde mnohem snazší. Posterous je mikroblogovací systém, kam můžete příspěvky vkládat e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu přidruženou k vašemu blogu. Důležité je, že můžete odeslat e-mail i s přílohou, která se zkonvertuje pro zobrazení na www stránce a vy se nemusíte starat ani o konverzi ani o uložení souborů na web. Když pošlete fotografie automaticky se vytvoří fotogalerie (a dokonce i ZIP soubor pro snadné stažení celé fotogalerie), když pošlete video, zkonvertuje se do formátu vhodného pro web (FLV) a zobrazí se přímo v přehrávači podobně jako třeba na Youtube. Můžete poslat i dokumenty sady Office či PDF – i ty se převedou pomocí Sribd nebo Slideshare na verzi, kterou lze prohlížet přímo na webové stránce bez nutnosti mít instalován balík Office nebo Acrobat Reader. Originální soubor si můžete přitom stáhnout z webu také. Stažení originálního souboru (třeba Dokument.doc) můžete povolit či zakázat.

Příspěvek přidaný e-mailem můžete následně editovat přes WWW rozhranní.

Posterous prochází překotným vývinem – skoro každý týden přibude nějaká nová vlastnost či funkce.

Za zmínku stojí možnost příspěvky nejen emailem přidávat, ale také si je nechat zasílat. Za největší slabinu považuji nemožnost přizpůsobit vzhled blogu (nemožnost vytváření šablon či úpravy CSS). V budoucnu je s tímto však ze strany tvůrců počítáno; stejně jako s možnosti soukromých blogů. Nyní můžete učinit soukromý (ostatním neviditelný) pouze konkrétní příspěvek. Na něj se pak odkazujete pomocí „tajné URL“.

Tumblr

Komentujte zajímavé stránky nebo vkládejte videa z Youtube jedním kliknutím…

Tumblr je nesnazší cestou k sebevyjádření“, říká upoutávka na oficiální stránce. Ikdyž si zrovna nepotrpím na hesla se superlativy, musím přiznat, že právě snadnost použití je to, čím si mě Tumblr získal. Pokud chcete psát dlouhé složitěji strukturované články, sáhněte pro něčem jako je WordPress. Pokud však chcete čas od času napsat krátkou reakci na jiný článek či událost, přidat si na blog video, které vám na Youtube padlo do oka a musíte se o něj podělit se světem, jděte do Tumblru.

Tumblr nabízí bookmarket (co je to bookmarklet?), pomocí nějž snadno převezmete obsah stránky, na které se právě v prohlížeči nacházíte. Co to znamená? Tak například: Jste na stránce s videem na Youtube či Vimeu, kliknete na tlačítko bookmarkletu, otevře se dialog pro vložení nového příspěvku na váš Tumblr blog. V příspěvku je již vloženo video z Youtube. Stačí doplnit váš komentář a tlačítkem „Create video“ vypublikovat na váš blog.

Podobně snadno můžete převzít z právě zobrazené stránky obrázek (nabídnou se vám všechny obrázky na stránce) či text jako citaci (vloží se text, který na stránce vyznačíte).

Obrázky, videa či audio nahrávky (pouze MP3) samozřejmě nemusíte pouze odkazovat, nahrát můžete i vlastní.

Třešničkou na dortu je skutečnost, že Tumblr blog můžete provozovat na vlastní doméně (stejně jako Posterous či Blogger a několik dalších služeb).

Drop.io

„Multimedia-friendly“ webová úschovna

Drop.io je taková „multimedia-friendly“ webová úschovna (koukněte se na video prezentaci), soubory tedy nezůstanou uloženy navždy, ale maximálně 1 rok od posledního stažení (resp. „about 1 year from last view“ – sám přesně nevím co je za „view“ považováno). Pokud do vašeho úložiště (říkají mu „drop“) nahrajete fotografie, vytvoří se vám z nich fotogalerie. Pokud nahrajete video, vytvoří se jeho flashová verze vhodná pro zobrazení na webu a video bude možné přehrát rovnou na webové stránce.

V jednom úložišti můžete mít maximálně 100 MB. Úložišť si však můžete vytvořit neomezený počet; mohou být veřejná nebo chráněná heslem. S použitím rozšíření (pluginu) Firefoxu můžete nahrát soubory do vašeho úložiště pouhým přetažením souborů na ikonku na spodní liště Firefoxu. Soubory můžete přidávat také jejich zasláním na speciální e-mailovou adresu přidruženou k vašemu úložišti. A nejen to – každé úložiště má i svůj RSS kanál (a to i v případě, že je úložiště neveřejné).

I když soubory nahrajete jednotlivě, celý obsah vašeho úložiště si můžete stáhnout najednou jako ZIP soubor.

Klikni jednou, publikuj desetkrát

Pro mnohé blogovací apod. služby je typické, že můžete publikovat jeden příspěvek na více míst (do více blogů), aniž byste ho museli fyzicky do více blogů ručně vkládat. Stává se standardem, že služby tohoto typu mají veřejné API (co je to API?), díky kterému je možné předávat si data mezi různými službami (je samozřejmě třeba, aby měl uživatel u těchto služeb vytvořen účet – v našem případě blog).

Jak to funguje?

V zásadě jsou dvě možnosti:

  1. Blogovací systém kam napíšete příspěvek přímo umožňuje nastavit, aby se přidaný příspěvek zobrazil i na vašem blogu v jiném blogovacím systému. Takto jde například přidáním příspěvku na Posterous přidat stejný příspěvek i do vašeho blogu u Bloggeru či Tumblru, nebo přidat fotku na Flickr nebo Facebook nebo třeba jen přidat zprávu na Twitter.
  2. Blogovací systém, kam chcete vložit převzatý příspěvek umí importovat z jiné služby, například pomocí importu RSS článků. Takto můžete například importovat články odkudkoliv (kde se vám seznam článků publikuje také jako RSS) na váš Tumblr blog.

A nemusí to být pouze váš blog, kam chcete automaticky přidávat informace o příspěvcích. Co třeba Twitter? Není problém – s využitím služby Twitterfeed si můžete na váš Twitter „nechat sypat“ data z libovolného RSS zdroje.

Sdílej...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInEmail this to someone