Sdílej...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInEmail this to someone

Kupa inspirace z konference WebExpo 2009 v bodech.

Ve dnech 16.-18. 10. 2009 se v Praze konala největší česká odborná konference o webu Webexpo. Přednášky probíhaly souběžně ve čtyřech sálech (proto jsem mnohé zajímavé musel oželet) a jejich obsah pokrýval témata, která upoutají nejen webdesignéry, webdevelopery a programátory, ale i multimedia developery, obchodníky, marketéry – de facto všechny profese, které se točí kolem internetu. Program konference můžete posoudit sami.

Odkazy na prezentace některých přednášejících lze najít na www.webexpo.cz v detailu konkrétní přednášky.

CSS frameworky

Vladimir Carrer, tvůrce Golden Grid CSS frameworku,  prezentoval co jsou to vůbec CSS frameworky a jejich výhody. Nemá smysl popisovat to co lépe napsali jiní:

Za zmínku také stojí online nástroje, kde si základní layout „naklikáte“ a stáhnete si již hotové HTML+CSS:

Specifické CSS frameworky:

Jak z vás lenost může udělat lepšího vývojáře

Přednáška na téma, jak „programovat (nejen) web lépe“ (záznam MP3+slides). Christian Heilmann dle mého soudu velmi dobře popisuje pasti, do kterých developer často spadne a ukazuje obecné možnosti jak se tomu vyhnout. V druhé části představuje zajímavé projekty z dílny Yahoo!:

  • YQL – SQL-like language that lets you query, filter, and join data across Web services
  • YUI – The YUI Library is a set of utilities and controls, written with JavaScript and CSS, for building richly interactive web applications.

Tajemství v používání a programování Firebugu

Jan Odvárko, člen vývojového týmu Firebugu, ukazoval především nové funkce Firebugu 1.5 (zatím jen beta verze), některá rozšíření Firebugu a lehce nakousnul, jak vytvářet nová rozšíření Firebugu. Prezentaci z WebExpa umístil na svém blogu (používání FB a debugování bylo předváděno přímo na HTML prezentaci; prezentace tak plní i funkci ukázkového kódu).

Ajax MVC

Přenáška sama o sobě nebyla zvláště přínosná – proto doporučuji spíše článek Javascript MVC na A List Apart. Za „prozkoumání“ by stál také jQuery MVC plugin

Marketing v sociálních sítích

Tuto přednášku naživo neviděl, ale kompletní přednáška je k dispozici na http://www.fb1.cz/obecne-o-facebook/marketing-v-socialnich-sitich-kompletni-textprezentace-z-webexpo-2009.

Slepá honba za zásahem

Spíše jako diskuzi pojal Robert Haas (Symbio) svou přednášku na téma (zjednodušeně), jak prodat klientovi kreativní kampaň (založenou na WOM) u níž nemůžeme vyčíslit zásah (typicky počet prokliků) stejně dobře jako u bannerové kampaně (kde při velkém počtu impresí kýženého zásahu vždy dosáhneme).

Web 2.0 hlasové služby

Hlasovou aplikací je míněn hlasový automat, tedy robot, který vám sdělí strukturované informace, nikoliv robot, který se chová dle hlasových příkazů. Jan Kubr se snažil na příkladu eshopu ukázat, že vytvoření aplikace, která vám po zatelefonování sdělí stav Vaší objednávky, termín jejího doručení apod. není o nic těžší než vygenerovat XML, které bude převedeno na hlasový výstup.

Zajímavé odkazy:

Sémantický web

Jan Holý se na příkladech snažil vysvětlit co je „sémantický web“ a i když se jedná trošku o hudbu budoucnosti, jak sémantický web vytvářet.

Sémantický web, je web doplněný metadaty, která následně umožňují dosáhnout při vyhledávání relevantnějších výsledků. Příklad? Hledám to video, které mi přišlo minulý týden na Facebooku od Rudy – to „jak tam skáčou bungee“. Narážím na problémy:

  • Stránka na YouTube, Vimeu a mnoha dalších „video serverech“ je pro fulltext zatím jen obyčejná stránka.
  • Mého Rudu z Facebooku také fulltextový vyhledávač nezná, natož aby evidoval, že jsem jsem se na video dostal, právě z jeho odkazu.
  • „jak tam skáčou bungee“ – tady bych řekl, že už dnes klíčová slova docela dobře plní funkci metadat

Technicky lze řešit doplnění metadat RDF atributy, které rozšiřují XHTML.

Související:

  • Semantic Web
  • Linked Data
  • WAI-ARIA – W3C „standard“ pro metadata sloužící ke zlepšení přístupnosti webu, resp. zvláště RIA (rich internet applicaions)

Vodafone Park

Vodafone Park je snahou Vodafonu vytvořit komunitní portál a nalákat k jeho používání především konkurenční zákazníky (při registraci je nutné vyplnit platné mobilní telef. číslo) a ideálně tyto zákazníky přetáhnout k Vodafonu. Komunitní portál by měl uživatele přilákat například možností zálohování kontaktů, vytváření skupin přátel („Spolky“), ale také „užitečnými“ webovými aplikacemi všeho druhu, které si bude uživatel přidávat na svoji stránku ve portálu podobně jako gadgety na iGoogle. Právě těchto „užitečných“ gadgetů se Vodafonu nedostává, proto se snaží projektem www.vyvojarum.cz oslovit nadšené vývojáře, kteří by v podstatě zdarma (např. v rámci vyhlášené soutěže) vytvořili nové gadgety.

Lákadlem pro vývojáře by měla být jednoduchá možnost vazby aplikace na SMS/MMS bránu, technická podpora ze strany Vodafone i možnost naprogramovat aplikaci za jejíž užívání bude uživatel platit formou předplatného (z prezentace vyplynulo, že Premium SMS nejsou cestou kterou by chtěl Vodafone jít, kvůli možnosti snadného „vynunelování“ účtu zákazníka).

Přínos pro Vodafone je jasný –  pokud si každý uživatel importuje do svého Vodafone Park účtu kontakty ze svého mobilu (ať už kvůli zálohování, nebo vytvoření skupiny přátel), získá Vodafone zadarmo nesmírně cenné informace, zvláště pokud časem k uživatelům ze svého telefonního seznamu doplníte vy sami manuálně nebo používáním aplikaci dodatečné informace jako věk, pohlaví, vazbu na profily v jiných sociálních sítích.

Startup Show

Součástí WebExpa byla soutěž českých webových startupů. Vítězem se stal portál NejŘemeslníci (poptávky/nabídky, reference, hodnocení, komentáře), který se čas od času bude hodit asi každému.

Můžete se také kouknout na twitter list @webexpo/cz-startups.

Závěrem

Tento článek určitě nepokrývá všechny zajímavosti, které bylo možno WebExpu viděl, proto stojí za to kouknout přímo na www.webexpo.cz  – organizátoři slibují, že na něj postupně umístí všechny dostupné prezentace jednotlivých přednášejících.

Sdílej...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInEmail this to someone