Když sdílíte dlouhou webovou adresu (URL) e-mailem či na sociálních sítích, hodí se využít zkracovač adres. Zvláště, pokud URL obsahuje parametry za otazníkem a je tak neskutečně dlouhá a ošklivá:-).
Pozn.: Parametry za otazníkem často potřebujete například kvůli správnému měření návštěvnosti webu do Google Analytics – tzv. UTM parametry.

Oblíbeným zkracovačem adres je služba Bitly. Získáte tak zkrácenou adresu bit.ly/nejakyvastext.

Vlastní doména = propagace vaší značky

Proč však nemít krátkou adresu přímo na vlastní doméně (něco.cz) nebo subdoméně (něco.mojefirma.cz), když to Bitly nabízí zadarmo? Zvláště, pokud je vaše firemní doména krátká, při vytvoření sudomény budete mít stále zkracovač na krátké adrese (třeba na.h1.cz či go.fg.cz).

Ukázka zkracovačů na vlastní doméně ve firemní praxi.

Bitly ve své případové studii dokonce říká, že se míra prokliku (CTR) zvýší při použití “brandované” URL adresy až o 34 %.

Jak nastavím vlastní subdoménu?

Aktualizace 2019/05: Bitly změnilo místo, kde je nastavení vlastní domény. Aktuální popis najdete v nápovědě bitly.

Ukážeme si to krok za krokem na příkladu. Mám hlavní doménu pecka.name a zkracovač chci vytvořit na doméně m.pecka.name (tedy subdoména m).

 1. Zaregistruji se na Bitly.com.
 2. Z menu zvolím Settings > Advanced Settings > Branded Short Domain > Add Branded Domain a zobrazí se mí postup (viz obrázek), který je poněkud technického rázu a říká toto:
  a. Pokud chceš napojit Bilty na doménu (tedy něco.cz), nastav DNS záznamy domény na 67.199.248.12 (primární) a 67.199.248.13 (sekundární). To není náš případ.
  b. Pokud chceš napojit Bitly na subdoménu (což je náš případ) nastav CNAME záznam na cname.bitly.com.
 3. Pokud máte po ruce svého ajťáka, webmastera či správce webnostingu, měl by to hravě zvládnout. My si ukážete situaci, kdy si dokážu nastavení pro subdoménu změnit sám ve správě webhostingu (pozn.: ukázka je z administrace webhostingu Savana.cz; ne každý webhosting dává možnost měnit tato nastavení v uživatelské administraci).
 4. V administraci webhostingu nastavím nasměrování mojí subdomény m.pecka.name na cname.bitly.com (vyplnil jsem vyžlucený text). Počkám raději 15 minut než se změny projeví.
 5. Pokud vlezu po chvíli na adresu http://m.pecka.name a zobrazí se mi hláška od Bitly, je vše na dobré cestě.

  Pokud hlášku nevidím, nastavení je špatně nebo se ještě změna nastavení neprojevila.
 6. Vrátím se do administrace Bitly (v menu dojdu přes Settings > Advanced Settings > Branded Short Domain > Add Branded Domain) a do pole Branded Short Domain vyplním m.pecka.name. Pokud se zobrazí chyba, zkusím zopakovat za hodinu či příští den.
 7. Ve finále (až se změny “projeví v internetu”) se u nastavení vaší domény zobrazí stav Verified.
 8. Pokud chcete nastavit přesměrování pro situaci, kdy někdo zadá samotnou adresu vašeho zkracovače (m.pecka.name), klikněte na odkaz Edit a vyplňte Redirect URL (typicky URL vašeho webu – tedy https://miroslavpecka.cz).
 9. A konečně: Teď si můžete vytvořit první odkaz na vaší nové doméně, třeba odkaz na tento článek https://m.pecka.name/zkratURL.

Poznámky

 • Bezplatná verze Bitly zkracovače umožňuje vytvořit 500 zkrácených adres na vlastní doméně za měsíc.
 • Ačkoliv máte zkracovač na vlastní doméně, o zkratky se perete se všemi, kteří používají domény bit.ly nebo mají vlastní domény, tzn. musíte počítat s tím, že adresy m.pecka.name/123 či m.pecka.name/abc už budou zabrané.
 • I u vlastních domén platí, že přidáním znaku + (tzn. např.: m.pecka.name/abc+) za zkrácenou adresu může kdokoliv zobrazit statistiku používání (návštěvnosti) odkazu.
 • Pro fajnšmekry: Přesměrování ze zkrácené a originální URL se děje pomocí HTTP 301 Redirectu a:
  • je tedy “SEO friendly” (srdce SEO specialisty zaplesá)
  • přenáší HTTP referrer, tzn. dostaneme informaci odkud (z jakého webu/sociální sítě) se návštěvník prokliknul zkráceným odkazem (srdce webového analytika zaplesá)

 • Pokud chcete mít zkracovač, kde se o zkratky neperete s celým internetem, můžete použít třeba novou službu Short.cm nebo si nainstalovat na svůj server (webhosting) vlastní zkracovač – například Yourls (PHP).

Související

Nenech si to pro sebe...

Pokud tě článek zaujal, sdílej ho s ostatními. Díky!