Zkracovač odkazů na vlastní doméně

Když sdílíte dlouhou webovou adresu (URL) e-mailem či na sociálních sítích, hodí se využít zkracovač adres. Zvláště, pokud URL obsahuje parametry za otazníkem a je tak neskutečně dlouhá a ošklivá:-).
Pozn.: Parametry za otazníkem často potřebujete například kvůli správnému měření návštěvnosti webu do Google Analytics – tzv. UTM parametry.

Oblíbeným zkracovačem adres je služba Bitly. Získáte tak zkrácenou adresu bit.ly/nejakyvastext.

Vlastní doména = propagace vaší značky

Proč však nemít krátkou adresu přímo na vlastní doméně (něco.cz) nebo subdoméně (něco.mojefirma.cz), když to Bitly nabízí zadarmo? Zvláště, pokud je vaše firemní doména krátká, při vytvoření sudomény budete mít stále zkracovač na krátké adrese (třeba na.h1.cz či go.fg.cz).

Ukázka zkracovačů na vlastní doméně ve firemní praxi.

Pokračovat →

Upoutejte rozšířenými odkazy na sociálních sítích

Určitě jste si všimli, že při sdílení některých odkazů na sociálních sítích se kromě odkazu zobrazí abstrakt s nadpisem, popisem stránky/článku a obrázkem. Příspěvek tak zabere více místa + může upoutat obrázkem = zvyšuje se šance prokliku.

Ukázka abstraktu stránky při sdílení odkazu na Facebooku

Aby se takový abstrakt stránky (třeba článku) zobrazil, musí ve zdrojovém HTML kódu stránky být metadata (tzn. Open Graph metadata), z nichž se může abstrakt vygenerovat.

Pokračovat →

Základy regulárních výrazů

Pokud vám pojem regulární výrazy skutečně mnoho neříká, může vám jako
první přiblížení pomoci srovnání se zástupnými znaky * a ?,
které můžete znát z některých aplikací a služeb. Pro definování podmínek či vyhledávání je můžete využít například v Google Analytics, Google Tag Manageru, Google Adwords, ale i textových editorech či třeba Adobe Indesignu.

Alespoň základní znalost regulárních výrazů také patří k základním znalostem programátorů, protože může usnadnit mnohé situace a hodí se při hromadných transformacích textu.

Regulární výrazy disponují mnohem více speciálními znaky než * a ?. Speciální znaky v regulárních výrazech nazýváme metaznaky.

Pokračovat →