Categories: NástrojeOnline

Jak sosám a ukládám informace? – 7x moje nej nástroje

Stále zjišťuji, že je dost nástrojů a služeb, bez kterých už „bych se neobešel“. Tedy používám je více než rok (často roky) a mnoho lidí z mého okolí je nezná. A přitom jsou nadšení, když se o nich dozví.
Tak tu je pár těch, na které nedám dopustit. A často prošly mým soukromým „výběrovým řízením“, kde bojovaly s konkurenty.

Články

Můj hlavní zdroj profesních článků je Twitter. Tweety, které si označím hvězdičkou se mi automaticky díky službě IFTTT uloží do čtečky článků Pocket, kde si je bez reklam a offline mohu přečíst kdykoliv později – třeba na tabletu.

Pomocí IFTTT (if-this-then-that) si můžete automatizovat mnoho úkolů, třeba si ukládat fotky z Instagramu do cloudových úložišť nebo ukládat emaily s příznakem atp.

Abych i po letech dokázal články, resp. libovolné odkazy na internetu najít, používám již od roku 2008 Diigo – službu pro ukládání odkazů. Ke každému odkazu si dám 3-10 štítků a snadno pak libovolný web nebo článek jen při mlhavé vzpomínce na to, o co šlo. Za 8 let jsem si tak uložil cca 6000  odkazů.

Na každé stránce si také můžete přidat poznámky nebo zvýraznit kusy textu, které vidíte jen vy nebo je můžete sdílet. Diigo navíc umožňuje vytvořit skupinu uživatelů, kteří sdílejí stejné odkazy – hodí se pro sdílení odkazů ve firmě/týmu. Takto se nám to chytlo ve Forrestu, kde jsme navíc z RSS feed skupiny importovali na intranet a měli tak nové odkazy všichni na očích (nejen ti, kdo byli součástí skupiny).

Bezplatná verze nyní již umožňuje uložit jen 500 odkazů. Pokud chcete použít plnou verzi, zaplatíte 40 USD/rok (pokud chcete slevu 10 %, klikněte zde).

Audioknihy & Videa

Mým favoritem pro audioknihy je Audiotéka, ikdyž funkčnost služby Alza Media včetně mobilní aplikace je srovnatelně dobrá. Pokud je pro vás OK angličtina, Audible je jasná volba.

Potěšilo mě, že Amazon lépe propojil své ebooky a audioknihy (tzn. Audible) a pokud si koupíte ebook i audioknihu, můžete poslouchat a zároveň sledovat text. U titulů, které existují jako ebook i audiokniha, navíc dostanete slevu, na druhou variantu stejného titulu a občas tak můžete druhou variantu dostat za symbolickou cenu 1-3 USD.

Protože na Yotube je taky mnoho audioknih konvertuji si je do MP3 superjednoduchou službou Yout. Stačí když z URL videa na Youtube smažete část „ube“ a dostanete tak třeba https://www.yout.com/watch?v=B6-bTO-meYs, můžete si video stáhnout (MP4), a to i jako audio MP3.

4 knihy za den? Vážně?

Mým favoritem je služba Blinkist, která nabízí shrnutí obsahu více než 2000 non-fiction knih v 15 minutách (i textové variantě). Přehrávání funguje v mobilních aplikacích i offline. Zadarmo dostanete jen jednu předvybranou knihu každý den, takže to je jen takový ochutnávkový mód.

Plnou hodnotu dostane za 80 USD / rok (jen textová varianta stojí 50 USD / rok). Mě už to ušetřilo spoustu peněz, mj. proto, že snadno zjistíte, která kniha je „bullshit“ a kde se jen opakují dokolečka ty stejné příklady, studie a zmiňují úspěchy ikon dnešního světa.
Na druhou stranu se snadno vrátíte k myšlenkám z knih, které pro vás byly inspirativní. Můžete si je označit jako oblíbené nebo si z nich snadno vykopírovat klíčové pasáže.

Utřídit si myšlenky

Jsem víc „odrážkový typ“ než tvůrce myšlenkových map. Proto jsem si oblíbil jednoduchý nástroj Workflowy, který umožňuje efektivní práci s nekonečně velkým odrážkovým seznamem. Tzn. oproti textovému editoru v něm výrazně snadněji zajistíte rozbalení/sbalení celých větví, přesun větví a „focus“ jen na určitou část stromu odrážek. Vše lze samozřejmě ovládat nejen myší, ale pár klávesovými zkratkami. Bez problémů funguje pak kopírování do/z editoru typu Word či Google Spreadsheets. Při registraci přes odkaz z článku dostanete dvojnásobný limit (tj. 500) počtu odrážek, které můžete za měsíc přidat.

Stačí si jez zvyknout na ten koncept, že nemáte samostatné soubory, ale jen jeden seznam, kde si můžete ukládat a třídit všechny informace – třeba od ToDo listu až po poznámky ze školení.

Když se občas dostanu do situace, že se vizuální myšlenková mapa hodí, sáhnu po Coggle. Je jednoduchý a integrovaný s Google Drive.

Máte své oblíbené nástroje a služby pro získávání, zpracován a ukládání informací? Napište mi do komentářů.

Související

Miroslav Pecka

Share
Published by
Miroslav Pecka

Recent Posts

GA4 (not set) problém & jeho řešení

Jak se zbavit (not set) v Session Source a Session Medium?

2 roky ago

Měření QR kódů a offline zdrojů do Google Analytics

Chcete doměřit efekt vaší offline reklamy, ze které vedete lidi na váš web? Jde to…

2 roky ago

5+1 věcí, které se online markeťák může naučit od ajťáka

Tenhle článek jsem měl rozepsaný fakt dlouho, ale je stále aktuální… Trápí mě, že opakovaně…

4 roky ago

Profesionál v onlinu: řemeslo + kontext + přesahy

Poslední dobou jsem se setkal s pár majiteli malých firem, kteří mají web a snaží…

4 roky ago

Nástroje pro tvorbu screencast videí

Občas se mě někdo ptá, co používám pro tvorbu screencastů a online videí. Které nástroje…

4 roky ago

7 Google Analytics video návodů pro efektivnější práci

V rámci 5 videí najdete 7 krátkých video tipů pro zefektivnění práce s Google Analytics…

5 roky ago